Jak odzyskać moje pieniądze cz. 1

Dziś rozpoczynamy cykl artykułów pt. „Jak odzyskać moje pieniądze”, czyli etapy prowadzenia windykacji swoich należności. Przybliżymy tym samym, jak powinien wyglądać według nas proces odzyskiwania należności, jakich błędów unikać oraz jakie metody możemy stosować, aby być skutecznym. Zapewne niektórzy zdadzą sobie sprawę z tego, że proces windykacji wcale nie jest bułką z masłem, tylko długim i całkiem skomplikowanym procesem łączącym elementy psychologii, prawa i ekonomii.

U coraz większej liczby przedsiębiorców pojawia się problem z terminowymi płatnościami. Nawet firmy, z którymi współpracujemy bardzo blisko pozwalają sobie na przedłużanie momentu wykonania przelewu. A my przecież mamy obowiązek zapłacenia pracownikom, podatek VAT oraz innym kontrahentom, a pieniędzy, jak nie było, tak nie ma.

Wiele osób popełnia pierwszy, podstawowy błąd – czeka aż jego kontrahent zapłaci bez przypominania. Myślimy sobie, że przecież dostał fakturę, więc wie, że ma zapłacić. Owszem wie, ale oprócz tej wiedzy nie idą za nią żadne czyny. Ludzki mózg ma ważną funkcję, zwłaszcza uwydatnia się ona u dłużników – wyperswadowujemy z naszej świadomości niektóre obowiązki, zwłaszcza finansowe. Dlatego proces windykacji, inżynierię windykacyjną i jej plan powinniśmy tworzyć w oparciu o działania na podświadomość dłużnika. To ona odpowiada za nasze nawyki, za nasz plan działania, za to co i jak mówimy, w co się ubieramy, czy którędy jedziemy do pracy.

Nie czekajmy na to, aż po terminie minie już kilkanaście, czy kilkadziesiąt dni. Pierwsze przypomnienie powinniśmy wystosować już w pierwszym dniu po terminie zapłaty. Nieważne, czy kontrahenta znamy jeden dzień, czy dwa lata. Firma zarządzająca swoimi wierzytelnościami powinna dbać o utrzymanie płynności finansowej. A co jeśli takich zaległości zbierze się kilka, później kilkanaście? Tworzy się już pokaźna suma, a do 10 dnia mamy zapłacić pracownikom i jeszcze do 25 ten nieszczęsny VAT.
To wszystko w tym wpisie, mamy nadzieję, że zainteresujemy naszych czytelników zasadami prowadzenia windykacji i dzięki nam unikniecie Państwo niepotrzebnych kłopotów.

A może dzięki nam uda się Państwu odzyskać swoją należność?